List do studentów ukraińskich

Szanowni Ukraińscy Przyjaciele, Drogie Studentki i Studenci

24 lutego 2022 r. na swoim posiedzeniu Rada Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego jednomyślnie potępiła brutalną agresję Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi na suwerenną, demokratyczną Ukrainę i przekazała wyrazy wsparcia dla całego narodu ukraińskiego. Wczoraj Senat UŁ na swym posiedzeniu przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie wyrażenia solidarności z narodem Ukrainy, potępiając tę brutalną i bezprawną napaść. Jesteście częścią naszej akademickiej społeczności, która wyraża solidarność z Waszym narodem, walczącym o wolność i integralność terytorialną swojego kraju.

Dziś to Ukraińcy walczą za wolność waszą i naszą i będą walczyli aż do zwycięstwa nad brutalnym, agresywnym państwem, będącym zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego świata. Prawo i racja stoi po stronie niezłomnych ukraińskich obrońców. Prawo i racja zwycięży, nie ugnie się przed brutalną, barbarzyńską siłą. W tej trudnej chwili jesteśmy z Wami i będziemy Wam nieść wszelką możliwą pomoc – wiedzcie, że możecie na nas liczyć.

Władze naszego Uniwersytetu przygotowały już, ciągle rozszerzany, pakiet pomocy dla Was, drogie studentki i studenci, jak i dla Waszych Rodzin. W przygotowaniu jest zarządzenie Jej Magnificencji Rektor UŁ, prof. dr hab. Elżbiety Żądzińskiej, które będzie dawało podstawę prawną dla rozwiązania wszelkich problemów i komplikacji w toku studiów, jakie mogą dla Was wyniknąć w związku z obecną sytuacją. Władze naszego Uniwersytetu będą regulowały i rozstrzygały sprawy związane z waszymi studiami i pobytem w Polsce tak, by było to dla Was jak najbardziej przychylne i pomocne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronach internetowych Uniwersytetu i Wydziału oraz na naszych mediach społecznościowych.

Jeśli napotkacie na jakiś problem wymagający naszej reakcji, niezwłocznie zwracajcie się do kolegium dziekańskiego i wszystkich pracowników naszego wydziału, którzy gotowi są Wam służyć wszelką niezbędną radą i pomocą. Wiedzcie, że możecie na nas liczyć i że nie będziemy szczędzić sił, by Wam pomagać i Was wspierać tak długo, jak okaże się to niezbędne. Proszę, przekażcie nasze wyrazy poparcia wszystkim, którzy walczą z obcym najeźdźcą i bronią wolności nie tylko Waszego kraju, ale całej Europy.

W imieniu kolegium dziekańskiego i całej społeczności WSMiP UŁ,

Ryszard Machnikowski,