Zaproszenie na spektakl oraz spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem, którego powieść była podstawą dla tekstu dramatycznego przedstawienia, studenci Koła Naukowego Awangardystów zawdzięczają swojemu ostatniemu projektowi naukowo-artystycznemu pt. „Jacy my som? Gůrny Ślůnsk między prawdą a mitem". Wystawa, zaprezentowana jako wydarzenie towarzyszące spektaklowi, powstała w ramach podróży studyjnej na Górny Śląsk i jest próbą spojrzenia na niezwykle złożoną problematykę tej leżącej na pograniczu kultur i historii krainy. W centrum zainteresowania studentów znalazła się zarówno górnośląska tożsamość, jak i symbole oraz stereotypy związane z regionem, które znalazły odbicie w katalogu z tekstami, będącymi autorskim komentarzem do zaprezentowanych fotografii. Ich wspólnym mianownikiem jest chęć konfrontacji z trudnym do zdefiniowania fenomenem śląskości.
Przez cały wieczór w Teatrze Nowym wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. I to nie tylko przybyłej na spektakl łódzkiej publiczności, lecz także gości z Górnego Śląska - Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha, którzy mimo swoich obowiązków znaleźli czas na wspólne zdjęcia z członkami Koła Naukowego Awangardystów oraz rozmowę na temat terminu pokazania wystawy w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zapraszając do obejrzenia kilku impresji z wieczoru w Teatrze Nowym w Łodzi, studenci Koła Naukowego Awangardystów składają podziękowania za okazaną pomoc w realizacji swojego projektu na ręce: Prorektora UŁ ds. studentów i jakości kształcenia – dr hab. Roberta Zakrzewskiego, Dziekana WSMiP UŁ – dr hab. Ryszarda Machnikowskiego, Dyrektora Teatru Nowego – p. Doroty Ignatjew; p. Agnieszki Choińskiej, p. Anity Pietrzak, p. Anny Biesiadzkiej.
Relacja z wydarzenia na profilu Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi na Facebook-u.
Autor:
dr Ernest Kuczyński (opiekun Koła Naukowego Awangardystów)
Zdjęcia:
Agnieszka Choińska
HaWa