21 PAŹDZIERNIKA
NOWE RUCHY SPOŁECZNE W CZASACH GLOBALIZACJI - WYKŁAD PROF. DR HAB. TADEUSZA PALECZNEGO
Godz.: 15:30
Adres: Uniwersytet Łódzki, Wydział Filologiczny, ul. Pomorska 171/173, s. 203
Organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Prowadzący: prof. dr hab. Tadeusz Paleczny
OPIS:
Nowe ruchy społeczne są zjawiskiem kreującym tożsamość społeczną i kulturową członków społeczeństw obywatelskich. Są formą działań zbiorowych skierowanych na wywołanie zmiany społecznej prowadzącej do modernizacji instytucji społecznych, w tym państwa. Wyrastają na podłożu niezadowolenia i niezgody na istniejący porządek normatywno-prawny, kierując swoje cele na usunięcie przyczyn niezadowolenia uczestników i zmianę, czyli naprawę funkcjonowania instytucji publicznych.
Wywierają coraz większy wpływ i odgrywają rosnącą rolę w modernizowaniu sfery publicznej, także w sferze stosunków władzy, zastępując partie polityczne i instytucje religijne w kształtowaniu postaw i świadomości obywatelskiej w dziedzinach: obrony praw człowieka, ochrony dyskryminowanych i wykluczanych mniejszości, ochrony środowiska naturalnego, wolności do ekspresji własnych poglądów.
Nowe ruchy społeczne są odpowiedzią na wyzwania płynące z zagrożeń niesionych przez niekontrolowany rozwój ekonomiczny, dysproporcje w dostępie do dóbr. W odróżnieniu do starych ruchów społecznych, takich jak nacjonalizm, socjalizm czy rasizm, skierowanych na realizację potrzeb uczestników, nowe ruchy służą ochronie dóbr i interesów wszystkich, dotkniętych dysfunkcją instytucji publicznych.
Szczególnym rodzajem ruchów społecznych, obok religijnych czy etnokulturowych, są ruchy awangardowe, radykalne w swoich formach ekspresji zbiorowe działania twórcze, tworzące szeroki nurt kulturowego buntu. Nowe ruchy społeczne, w tym zaliczane do New Age, konstruują i wyznaczają przestrzeń dla alterglobalizmu, czyli poszukiwania alternatywy dla negatywnych następstw globalizacji w życiu społecznym i kulturze.
Zapisy: sekretariat@aoia.pl, 426332641
Koszt: bezpłatne, obowiązują zapisy