College of Europe utworzone z inicjatywy Kongresu Haskiego (1948 r.) to najstarsza uczelnia oferująca pomagisterskie studia europejskie. Ideą założycielską było powołanie instytucji, w którym absolwenci uczelni z wielu krajów będą studiować i mieszkać razem przygotowując się do zadań związanych ze współpracą i integracją krajów europejskich. Od 1992 r. Kolegium działa zarówno w belgijskiej Brugii, jak i warszawskim Natolinie.
Co roku College of Europe w Natolinie gości około 130 studentów z ponad 30 krajów, którzy mieszkając razem na kampusie uczą się wspólnie, a także od siebie nawzajem, przełamują stereotypy i poszerzają swoje horyzonty.
Stypendia MSZ RP
Od początku istnienia College of Europe w Natolinie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oferuje polskim studentom stypendia, które w większości przypadków pokrywają całkowite koszty studiów (27 000 EUR) włącznie z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem na terenie kampusu.
Stypendia te przyznawane są na roczne dwujęzyczne (angielsko-francuskie) studia pomagisterskie na kierunkach:
• Advanced Master of Arts in European Interdisciplinary Studies – studia w College of Europe w Natolinie z czterema specjalizacjami do wyboru:
• EU Public Affairs and Policies
• The EU and the World
• The EU and its Complex Neighbourhoods
• European History and Civilization
• Advanced Master of Science in European Economic Studies, advanced Master of European Law, advanced Master of Arts in EU International Relations and Diplomacy oraz advanced Master of Arts in European Political and Governance Studies – studia w College of Europe w Brugii
Rekrutacja
College of Europe poszukuje absolwentów prawa, filologii, filozofii, historii, dziennikarstwa, europeistyki, stosunków międzynarodowych, ekonomii, socjologii, kulturoznawstwa lub innych kierunków humanistycznych, ale także ścisłych (inżynierów, fizyków, biotechnologów,etc.), którzy interesują się Europą – jej przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
Oferta dotyczy absolwentów studiów magisterskich, ale także studentów ostatniego roku.
Rekrutacja składa się z trzech etapów.
1. Elektroniczny wniosek na studia (Termin składania podań to 18 stycznia 2023 r. – szczegóły na www.coleurope.eu/admission)
2. Osobny wniosek o przyznanie stypendium skierowany do MSZ RP (szczegóły poniżej)
3. Rozmowa kwalifikacyjna z wyselekcjonowanymi kandydatami (Komitet Selekcyjny składa się z przedstawicieli College of Europe oraz MSZ RP)
Więcej informacji na temat stypendiów MSZ RP dla polskich kandydatów na stronie:
https://www.gov.pl/web/akademiadyplomatyczna/kolegium-europejskie-college-of-europe
Szczegółowe informacje na temat programów akademickich oraz wymagań na każdy z kierunków znajdują się na stronach:
www.coleurope.eu/natolin oraz www.coleurope.eu