UŁ ponownie wśród liderów wymiany Erasmus+ w Polsce!

Narodowa Agencja programu Erasmus+ opublikowała najnowsze dane dotyczące osiągnięć polskich uczelni realizujących mobilności Erasmus+, realizowanych w latach akademickich 2020/2021 i 2021/2022. Po raz kolejny Uniwersytet Łódzki jest jednym z liderów mobilności.

  • UŁ zajął 2. miejsce spośród polskich uczelni pod względem wyjazdów pracowników akademickich w celach dydaktycznych do krajów europejskich (234 wyjazdy). Pierwszy na liście Uniwersytet Warszawski zrealizował jedynie o 8 wyjazdów więcej. 
  • W kategorii przyjeżdżających do Polski studentów w ramach Erasmus+ UŁ nadal jest w ścisłej czołówce, zajmując 3. miejsce. Przyjechało do nas 901 osób na studia i 11 na praktyki! 
  • W kategorii wyjazdów pracowników dydaktycznych i szkoleniowych, uczelnia uplasowała się na 3. miejscu w Polsce. Łącznie zrealizowano 315 takich wyjazdów. 
  • UŁ zajął również 6. miejsce pod względem liczby wyjazdów studentów na studia Erasmus+ – 373 studentów spędziło część studiów w uczelni partnerskiej, a 34 wyjechało na praktyki (w tym absolwenci). 

Wyjazdy i przyjazdy studentów i pracowników uczelni w ramach Erasmus+ w edycji 2020 r.

Trwała już obecność UŁ w gronie polskich uczelni z bardzo wysoką liczbą mobilności to ogromny sukces, ale i zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz poprawy jakości mobilności i utrzymaniu dobrych wyników liczbowych w ramach programu Erasmus+. 

Uniwersytet Łódzki uczestniczy w międzynarodowej wymianie akademickiej od lat, a program Erasmus+ (i jego poprzednie edycje) jest zawsze w centrum uwagi. Coraz powszechniejsza jest świadomość, że kontakty nawiązywane w czasie pobytu w uczelniach partnerskich i zdobyte doświadczenie sprzyjają rozwojowi naukowemu i osobistemu, stąd stały przyrost entuzjastów tego programu. Wysoka pozycja UŁ wśród polskich uczelni w zakresie realizowanych mobilności wyjazdowych i przyjazdowych jest wynikiem naszego wspólnego wysiłku: koordynatorów programu Erasmus+ na wydziałach oraz pracowników administracji. Nad całością pieczę trzyma zespół BWZ: od etapu wnioskowania o projekt, promocję mobilności i indywidualne wsparcie uczestników, obsługę administracyjno-merytoryczną wyjazdów, rozliczenie finansowe po raportowanie dwuletniego projektu 

 – mówi prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz, pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. programów wymiany międzynarodowej. 

Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną. W ramach programu studenci mogą kształcić się za granicą, realizować praktykę, a pracownicy wziąć udział w zagranicznej mobilności dydaktycznej lub szkoleniowej oraz realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Do krajów programu Erasmus+ należą państwa członkowskie UE, a także Islandia, Macedonia Północna, Liechtenstein, Norwegia, Serbia i Turcja. 

Nad całością realizacji programu czuwa Komisja Europejska, która na bieżąco zarządza budżetem oraz określa priorytety, cele i kryteria. W Uniwersytecie Łódzkim wymiana w ramach Erasmus+ jest koordynowana przez Biuro Współpracy z Zagranicą, w ścisłej współpracy z wydziałami, głównie w osobie koordynatorów ds. mobilności międzynarodowej, którzy odpowiadają m.in. za negocjowanie umów z uczelniami partnerskimi, rekrutację i kwalifikację uczestników. 

 Inicjatorem programu Erasmus+ jest Komisja Europejska, która przez centralne i krajowe agencje, w oparciu o ewaluację wyrażaną przez beneficjentów i uczestników programu, określa priorytety, cele i ogólne ramy działania i realizacji programu w skali Europy cyklicznie na okres 7 lat. Nadrzędnym celem projektów mobilnościach w bieżącej perspektywie są „przyczynienie się do ustanowienia europejskiego obszaru edukacji o zasięgu globalnym oraz wzmocnienie powiązań między edukacją a działalnością badawczą”. 

Warto wiedzieć, że Program Erasmus+ w bieżącej perspektywie to nowe priorytety. Są nimi cyfrowa transformacja, inkluzywność i różnorodność, tzw. „zielone podróże”, uczestnictwo w życiu demokratycznym i aktywność obywatelska. Powyższe cele przekładają się na możliwość realizacji dotychczas znanych mobilności również w formule mieszanej. 

Preferowaną formą wyjazdów są krótkookresowe mobilności z obowiązkowym wirtualnym komponentem m.in. w ramach innowacyjnych Blended Intensive Programme (BIP), organizowanych w partnerstwie m.in. trzech zagranicznych uczelni. Uczestnikami BIP mogą być studenci, doktoranci, pracownicy akademiccy i administracyjni. 

Zapraszamy społeczność UŁ do śledzenia informacji w Portalu Pracowniczym i Multiportalu: Wyjazdy Zagraniczne i BIP, w których zamieszczane są aktualne informacje o możliwościach ubiegania się o wyjazd i wnioskowania o koordynację BIP. 

Logo programu Erasmus+

Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ