Zaproszenie do udziału w badaniu w ramach projektu badawczego "Operacjonalizacja wartości publicznej pejzażu dźwiękowego miast poprzemysłowych"

Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych powstał projekt badawczy Operacjonalizacja wartości publicznej pejzażu dźwiękowego miast poprzemysłowych finansowany dzięki wsparciu z Funduszu Wydziałowych Grantów Badawczych.

dr Justyna Anders Morawska i dr Michał Sędkowski

Uszy nie mają powiek. Mieszkając w mieście, albo uświadamiamy to sobie codziennie, albo staramy się ignorować większość dźwięków, które do nas docierają. Co musiałoby się stać, żeby miasta brzmiały lepiej, przyjaźniej, bardziej adekwatnie do naszych potrzeb i preferencji? Jak przeszłość i teraźniejszość mogą wpłynąć na przyszłość brzmienia miast? Jak mieszkańcy, artyści i władze miasta mogłyby współpracować na rzecz poprawy pejzażu dźwiękowego miasta? Ta tematyka obejmuje nie tylko kwestie naszych preferencji i gustów dźwiękowych, ale dotyka też spraw zdrowia, ochrony środowiska, planowania przestrzennego, polityki kulturalnej i ochrony dziedzictwa kulturowego.

W tej chwili koncentrujemy się na Łodzi, a już niedługo zaczynamy badania w Tampere i Manchestrze. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane brzmieniem naszego miasta - hałasem, ciszą i tym, co pomiędzy - do wzięcia udziału w badaniu. Jakie dźwięki do Was docierają, jak je odbieracie, które z nich lubicie, których chcecie uniknąć, jak Wasze samopoczucie wpływa na odbiór dźwięków Łodzi, z jakimi dźwiękami kojarzycie Łódź? Takie m.in. pytania znajdują się w ankiecie, do której link znajdziecie poniżej. Planujemy też spacery dźwiękowe, w trakcie których posłuchamy miasta. Bieżące informacje o projekcie znajdziecie też na fanpage’u @Polityka audiosfery. W zespole projektowym współpracują dr Justyna Anders-Morawska (kierownik projektu) oraz dr Michał Sędkowski.

#soundscape #audiosfera #badania #hałas #ekologiadźwięku #uniwersytetłódzki #politykimiejskie

Link do ankiety: https://forms.office.com/r/Rjiy9kqrYc