O wydarzeniu
Wykład poświęcony będzie doniosłemu stuleciu relacji kanadyjsko-amerykańskich, naznaczonych ewolucją od subtelnej zależności do złożonego partnerstwa. Kluczowym momentem w kształtowaniu tej dynamiki było podpisanie Traktatu Halibutowego w 1923 roku. Ten przełomowy dokument stanowił pierwszą w historii umowę międzynarodową zawartą samodzielnie przez brytyjskie dominium ze Stanami Zjednoczonymi, symbolizując rosnącą autonomię Kanady na arenie międzynarodowej.
W burzliwym okresie międzywojennym zaobserwowano systematyczne zacieśnianie więzi pomiędzy Ottawą a Waszyngtonem, co znalazło swoje odzwierciedlenie w intensyfikacji współpracy gospodarczej i politycznej. Trend ten uległ dalszemu umocnieniu po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to oba kraje stały się kluczowymi sojusznikami w ramach struktur międzynarodowych i w obliczu globalnych wyzwań.
Jednakże, w najnowszej historii, tradycyjnie silne proamerykańskie sympatie wśród Kanadyjczyków zostały wystawione na próbę. Bezprecedensowe enuncjacje prezydenta Donalda Trumpa w pewnym stopniu przyczyniły się do wyraźnego osłabienia tych uczuć, otwierając nowy rozdział w złożonej narracji kanadyjsko-amerykańskich stosunków i stawiając pytania o przyszły kształt tego strategicznego partnerstwa.
O prelegencie
Dr Jaroslav Valkoun jest pracownikiem Uniwersytetu Karola w Pradze i Uniwersytetu Czech Zachodnich w Pilźnie. Specjalizuje się zagadnieniach polityki międzynarodowej w XX w., a szczególnym przedmiotem jego zainteresowań jest brytyjska polityka imperialna. Więcej informacji o publikacja naukowy prelegenta.
Informacje praktyczne
Wykład odbędzie się 14 maja (środa) 2025 roku o godzinie 12.00 w sali Rady Wydziału Filozoficzno-HIstorycznego UŁ (sala 103, I piętro – ul. hm. A. Kamińskiego 27a).
Wykład odbędzie się w języku angielskim
Informacje: Katedra Historii Powszechnej Najnowszej