Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego służą finansowaniu projektów realizowanych we współpracy regionalnej, które odpowiadają na wspólne wyzwania w regionie Grupy Wyszehradzkiej oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wnioski w aktualnym naborze można składać do 1 lutego 2025 r. Terminy zakończenia kolejnych naborów w tym roku to 1 czerwca i 1 października. System elektroniczny do składania wniosków (My Visegrad ) otwiera się na 20 dni roboczych przed terminem końcowym. Obecnie dostępne są 3 typy grantów:
- Visegrad Grants Co do zasady projekt powinien zakładać współpracę organizacji z co najmniej 3 krajów Grupy Wyszehradzkiej (3xV4). Projekty mogą trwać maksymalnie 18 miesięcy. Wniosek o dofinansowanie musi być zgodny z jednym z tematów ogólnych programu (objectives).
- Visegrad+ Grants Co do zasady projekt powinien zakładać współpracę organizacji z co najmniej 3 krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz 1 z krajów Bałkanów Zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia lub z krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina (3xV4 + 1xEaP/WB). Projekty mogą trwać maksymalnie 18 miesięcy. Wniosek o dofinansowanie musi być zgodny z jednym z tematów ogólnych programu (objectives).
- Strategic Grants Projekt powinien zakładać współpracę organizacji ze wszystkich czterech krajów V4. Projekty mogą trwać od 12 do 36 miesięcy. Projekt powinien uwzględniać jeden z rocznych priorytetów strategicznych Grupy Wyszehradzkiej (strategic priorities).
Visegrad Fellowship Program oferuje finansowanie indywidualnych pobytów krótkoterminowych dla naukowców i wykładowców z krajów V4 (obywateli Czech, Węgier, Polski lub Słowacji) oraz Ukrainy w krajach V4 innych niż kraj ich obywatelstwa i zamieszkania. Stypendia są przyznawane na okres od 2 do 10 tygodni, podczas którego stypendysta powinien realizować projekt badawczy (lub uczestniczyć w takim projekcie), prowadzić wykład(y) lub seminaria, bądź badać określone zbiory materiałów dostępnych w publicznym archiwum lub bibliotece. Wsparcie wypłacane jest w formie zryczałtowanego stypendium w wysokości 500 euro/tydzień wypłacanego w dwóch ratach (80% i 20%). Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym w dwóch okresach w roku: od 1 stycznia do 31 maja oraz od 1 września do 30 listopada.
Szczegółowe informacje na temat programów oraz dokumenty do pobrania dostępne są na stronach podlinkowanych w tekście powyżej.