KIERUNEK: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
Opis studiów
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe, studia II stopnia skoncentrowany jest na zapewnieniu zdobywania wiedzy i umiejętności odnoszących się do funkcjonowania instytucji państwowych, zwłaszcza zaś tych struktur, które odpowiadają za utrzymywanie bezpieczeństwa. Ponadto, istotnym jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i kompetencji pozwalających na identyfikowanie i analizowanie istniejących kluczowych zagrożeń dla bezpieczeństwa, a także tych mogących zaistnieć w przyszłości. W ramach programu studiów realizowane są przedmioty kierunkowe, które zapewniają pogłębioną wiedzę o współczesnym charakterze bezpieczeństwa, wielowymiarowym charakterze zagrożeń oraz o zasadach rządzących formułowaniem kluczowych dokumentów strategicznych w obszarze bezpieczeństwa.
Specjalności
Istotnym elementem i jednocześnie uzupełnieniem treści programowych, są przedmioty modułowe, które pozwalają na włączenie dodatkowych obszarów zagadnień do programu oraz zapewnienie bardziej elastycznej ścieżki kształcenia. Moduły realizowane są w formie różnotematycznych ćwiczeń konwersatoryjnych. Grupy przedmiotów modułowych odnoszą się do następujących zagadnień: analiza zagrożeń i uwarunkowań bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz zagadnienia powiązane z kryminologią i kryminalistyką.
Główne przedmioty
- Wielowymiarowość współczesnych zagrożeń niemilitarnych
- Systemy bezpieczeństwa wybranych państw
- Międzynarodowe struktury bezpieczeństwa
- Planowanie strategiczne i budowa doktryn i strategii bezpieczeństwa
- Współczesne stosunki dyplomatyczne
- Priorytety polityki zagranicznej państw Europy Środkowo-Wschodniej
- Polityka energetyczna i klimatyczna Polski na tle Unii Europejskiej
- Odporność państwa i infrastruktury krytycznej na współczesne zagrożenia
Sylwetka absolwenta
Absolwent jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia w administracji publicznej państwowej i samorządowej, szczególnie w zespołach reagowania kryzysowego, międzynarodowych organizacjach międzyrządowych i pozarządowych, w szczególności zaś w organizacjach zajmujących się analizą i prognozowaniem zagrożeń, placówkach dyplomatycznych i konsularnych oraz w instytucjach struktur ochronnych i obronnych państwa.
Po ukończeniu studiów absolwent jest przygotowany do podjęcia kształcenia w: szkołach doktorskich; Krajowej Szkole Administracji Publicznej lub podjęcia innych form kształcenia.
Zasady przyjęć
zasady przyjęć, w tym limity miejsc będą podane w kwietniu 2025r.
Wymagania wstępne w stosunku do kandydatów:
- znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie B2,
- posiadanie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym,
- umiejętność identyfikowania i analizowania podstawowych zagrożenia i ich źródła dla bezpieczeństwa współczesnych państw.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76