KIERUNEK: STUDIA AZJATYCKIE
Opis studiów
Kierunek studia azjatyckie II stopnia jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby społeczno-gospodarcze oraz nowe wyzwania współczesnego świata.
Kształcenie na kierunku studia azjatyckie umożliwia zdobycie specjalistycznej i pogłębionej wiedzy niezbędnej do zrozumienia procesów zachodzących w państwach azjatyckich. Realizowane treści przyczyniają się do rozwoju umiejętności analizy złożonych zjawisk, uwzględniając ich aspekt polityczny, gospodarczy i społeczny. Nabyte kompetencje międzykulturowe i zdolność krytycznego myślenia pomogą osobom studiującym uchwycić charakter przemian dokonujących się w Azji oraz wyjaśnić ich unikalną dynamikę.
Interdyscyplinarny program studiów obejmuje tematykę pozwalającą zrozumieć charakter działań dyplomatycznych i mechanizmy oddziaływania państw azjatyckich, fenomen ich rozwoju społeczno-gospodarczego oraz specyfikę struktury społecznej, wynikającą z uwarunkowań historycznych, kulturowych i religijnych. Z kolei przedmioty teoretyczne oraz metodologiczne tworzą silną podstawę umożliwiającą osobom studiującym prowadzenie samodzielnych projektów badawczych, opracowywania tekstów naukowych czy specjalistycznych analiz. Duży nacisk kładziony jest na rozwój kompetencji językowych, kluczowych dla efektywnego funkcjonowania w azjatyckim kontekście kulturowym. Dlatego też osoby studiujące mają możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się wybranym językiem orientalnym na poziomie B1+, co pozwoli swobodnie stosować go w codziennych sytuacjach i życiu zawodowym. Ponadto program uwzględnia pogłębienie znajomości języka angielskiego do poziomu B2+.
Główne przedmioty
- Teoria stosunków międzynarodowych
- Stosunki międzynarodowe w Azji
- Praktyka dyplomatyczna Chin, Japonii i Korei
- Język orientalny (japoński, chiński, arabski)
- Postkolonializm i neokolonializm w Azji: teorie, praktyki, wyzwania
- Kultura i tradycje Wschodu
- Rozwój społeczno-gospodarczy Indii
- Organizacje i ideologie w świecie islamu w XX i XXI wieku
- Cyberbezpieczeństwo i dezinformacja: perspektywa azjatycka
- Prawa człowieka w Azji - zajęcia projektowe
- Polityka wewnętrzna i zagraniczna państw Azji Centralnej
- Mechanizmy oddziaływania Chin w Europie Środkowo-Wschodniej
- Azja w polityce UE i Polski
- Religia, państwo i płeć w regionie WANA
Sylwetka absolwenta
Ukończenie studiów II stopnia na kierunku studia azjatyckie otwiera drogę do rozwijania różnorodnych ścieżek kariery, wymagających wszechstronnej i pogłębionej wiedzy na temat państw Azji, ich interakcji z innymi regionami świata oraz wpływu na globalny ład. Po ukończeniu studiów absolwent zdobywa specjalistyczną wiedzę na temat wewnętrznych mechanizmów funkcjonowania państw Azji oraz specyfiki ich polityki zagranicznej i działań dyplomatycznych. Połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami analitycznymi i językowymi sprawia, że absolwenci kierunku są wysoko cenionymi specjalistami na rynku pracy. Są przygotowani do pełnienia funkcji w instytucjach publicznych, organizacjach międzynarodowych czy sektorze prywatnym.
Absolwent kierunku studia azjatyckie może znaleźć zatrudnienie m.in. w następujących zawodach i specjalnościach zawodowych: specjalista do spraw planowania strategicznego, politolog, polityk (minister, sekretarz / podsekretarz stanu), przedstawiciel władzy samorządowej (marszałek, starosta, radny), wyższy urzędnik samorządowy, zawodowy działacz organizacji politycznej, zawodowy działacz organizacji pozarządowej, sekretarz konsularny, asystent parlamentarny, analityk informacji i raportów medialnych, specjalista integracji międzykulturowej, specjalista do spraw marketingu i handlu, nauczyciel akademicki, pracownik biura podróży.
Absolwent kierunku studia azjatyckie może kontynuować kształcenie w:
• szkołach doktorskich;
• ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademii Dyplomatycznej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych;
• Krajowej Szkole Administracji Publicznej;
• ramach studiów podyplomowych.
Zasady przyjęć
Zasady przyjęć, w tym limity miejsc zostaną określone w kwietniu 2025r.
Wymagania wstępne, oczekiwane kompetencje kandydata:
• znajomość języka orientalnego co najmniej na poziomie A2;
• znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2;
• posiadanie wiedzy na temat historii, kultury i religii regionów azjatyckich;
• umiejętność identyfikowania i analizowania podstawowych zjawisk oraz procesów kulturowych, politycznych i ekonomicznych zachodzących w państwach azjatyckich.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76