100 lat planowania Łodzi - nagranie wykładu dra hab. Kamila Śmiechowskiego, prof. UŁ

W ramach cyklu „Nauka inspiruje w Bibliotece Secesja.Archihub” dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ, przedstawił przekrojowy przegląd koncepcji urbanistycznych, które ukształtowały dzisiejszy wygląd zabudowy Łodzi. Jego wykład stanowi wprowadzenie do dwóch spotkań poświęconych roli planowania przestrzennego w rozwoju miast, które już wkrótce odbędą się dla szerokiej publiczności w dwóch łódzkich bibliotekach. Całość wydarzeń skupia się wokół książki „Planowanie miasta”, przetłumaczonej przez dr hab. Mariusza Sokołowicza, prof. UŁ. Serdecznie zapraszamy na „tydzień z planowaniem przestrzennym”. Szczegóły poniżej.

 

Łódź w labiryncie planowania: sto lat marzeń, sto lat chaosu

W powszechnej opinii aktywistów miejskich, ekspertów i użytkowników przestrzeni jesteśmy krajem ogarniętym chaosem przestrzennym, który dość dramatycznie odstaje pod tym względem nie tylko od Europy Zachodniej, ale i od innych państw naszego regionu. A jak na tym tle wygląda Łódź? Próby sporządzenia planu generalnego miasta zostały podjęte niezwłocznie po odzyskaniu niepodległości i doprowadziły do wykształcenia się pewnego konsensusu odnośnie kierunków przestrzennego rozwoju miasta. Z perspektywy wieku można jednak postawić tezę, że rezultaty polityki planistycznej w Łodzi są mocno rozczarowujące. O tym jak mogło być, a jak jest, w wykładzie, który odbył się w Bibliotece Secesja.Archihub opowiedział dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ.

Nie tylko plan, ale i realizacja. Dyskusja o przebudowie placu Wolności w Łodzi

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone przekształceniom Placu Wolności, planowaniu miast dawniej i dziś oraz aktualnej polityce miejskiej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja Carla Abbotta pt. „Planowanie miast” z serii Krótkie Wprowadzenie, przetłumaczona przez Mariusza Sokołowicza, opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

W dyskusji udział wezmą:
•    dr Łukasz Pancewicz (pracownia A2P2 Architecture & Planning), współautor projektu rewitalizacji Placu Wolności,
•    dr Błażej Ciarkowski – architekt i historyk sztuki.
Rozmowę poprowadzi Mariusz Sokołowicz – profesor Uniwersytetu Łódzkiego i miejski działacz społeczny.

Miejsce i czas spotkania: Biblioteka Wolność, czwartek, godz. 17.30.

Więcej o wydarzeniu

Po co nam w ogóle to planowanie? 

Spotkanie z Mariuszem Sokołowiczem - profesroem UŁ, w Bibliotece Secesja.Archihub pokaże, po co planować, jak to robić oraz jak wiele specjalistek i specjalistów od planowania urbanistycznego angażuje się w ten proces na co dzień, aby miasto nie pogrążyło się w chaosie.

Miejsce i czas spotkania: Biblioteka Secesja.Archihub, piątek, godz. 17.00

Więcej o wydarzeniu

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni)