Kierując się poszanowaniem godności człowieka rozumianej jako prawo do własnej tożsamości i samookreślania się osób studiujących na Uniwersytecie Łódzkim oraz w odpowiedzi na postulaty społeczności akademickiej, zgodnie z zarządzeniem nr 137 rektora UŁ z 26 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia w UŁ Instrukcji dotyczącej sposobu korzystania z rozwiązania identyfikującego, opartego na posługiwaniu się preferowanymi danymi w narzędziach Microsoft 365 osoby transpłciowe i niebinarne będą mogły już od nadchodzącego semestru skorzystać z kilku form wsparcia oferowanych przez naszą uczelnię.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od dnia 1 października 2024 r.
Z uwagi na brak rozwiązań prawnych obowiązujących na poziomie krajowym, które umożliwiałyby posługiwanie się danymi preferowanymi, proponujemy system, który ma na celu ułatwienie funkcjonowania na uczelni osobom transpłciowym i niebinarnym, które nie chcą posługiwać się danymi metrykalnymi.
Rozszerzamy tym samym troskę o te osoby wyrażoną już w 2022 roku w STANOWISKU Rady ds. Równego Traktowania UŁ w sprawie osób transpłciowych i niebinarnych skierowanym do nauczycieli akademickich oraz osób zatrudnionych w administracji UŁ zajmujących się sprawami studentów/studentek i doktorantów/doktorantek, w którym prosiliśmy o przychylenie się do próśb dotyczących stosowania preferowanych imion i form adresowania w kontakcie bezpośrednim.
Siłą Uniwersytetu Łódzkiego jest różnorodność. Fundamentami naszych działań są szacunek i zrozumienie dla odmiennych opinii i postaw, a także otwartość kulturowa i światopoglądowa tolerancja – tak opisujemy jedną z naszych uniwersyteckich wartości, czyli szacunek.
Wierzymy, że nasza uczelnia jest miejscem otwartym na różnorodność. Włączenie preferowanych danych i zaimków do codziennej komunikacji to jeden ze sposobów na budowanie otwartej i bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich studiujących i pracujących w UŁ. Taki gest pokazuje, że uczelnia aktywnie wspiera równość i działa na rzecz tworzenia inkluzywnego i przyjaznego środowiska.
Relacje między studiującymi a pracującymi na uczelni powinny opierać się na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu, a takie podejście pomaga budować pozytywne, wspierające relacje, które mogą wzmacniać poczucie bezpieczeństwa. Stosowanie preferowanych imion i zaimków to sygnał, że kadra naszej uczelni dostrzega i akceptuje indywidualność każdej osoby. To szczególnie ważne w kontekście uczelni wyższych, gdzie studiujący często poszukują wsparcia nie tylko intelektualnego, ale także osobistego.
Zastosowanie wypracowanego przez UŁ rozwiązania nie oznacza, że dane metrykalne zostaną anulowane. Wszelkie dokumenty, zwłaszcza wychodzące poza Uniwersytet Łódzki, będą nadal wymagały użycia danych metrykalnych.
OFEROWANE FORMY WSPARCIA
- Możliwość posługiwania się przez osoby transpłciowe i niebinarne danymi preferowanymi w narzędziach MIcrosoft 365 (dostosowanie adresu e-mail studenckiej poczty elektronicznej oraz Teams do preferowanych danych) – tzw. nakładka
- Wsparcie w kontaktach z osobami prowadzącymi zajęcia i administracją uczelni
- Wsparcie psychologiczne
JAK URUCHOMIĆ NAKŁADKĘ?
Nakładka na narzędzia Microsoft 365 (np. Outlook, Teams) pozwala na ukrycie tzw. deadname (to imię, które osoba transpłciowa lub niebinarna otrzymała przy urodzeniu, ale się z nim nie identyfikuje i go nie używa; nie chce także, by wobec niej posługiwali się nim inni) w przestrzeni wirtualnej i zastąpienie go wybranym imieniem i preferowaną końcówką nazwiska.
- Osoba chcąca skorzystać z nakładki proszona jest o przesłanie na adres nakladka@uni.lodz.pl z konta pocztowego w domenie uniwersyteckiej (@edu.uni.lodz.pl) prośby o zastosowanie nakładki. W wiadomości powinien być wskazany numer albumu osoby wnioskującej (dostępny w USOSweb i na legitymacji studenckiej) oraz imię i nazwisko z określeniem formy grzecznościowej i zaimków, których osoba wnioskująca chce używać.
- Po otrzymaniu maila osoba pracująca w Akademickim Centrum Wsparcia UŁ skontaktuje się z osobą wnioskującą, aby ustalić, czy uruchomienie nakładki ma nastąpić w oparciu o:
- rozmowę z osobą pracującą w ACW. Rozmowa może odbyć się osobiście lub zdalnie – bez względu na formę, spotkanie odbędzie się z poszanowaniem godności i szacunkiem wobec osoby wnioskującej. Podczas rozmowy pracownik ACW wyjaśni zasady i zakres działania nakładki oraz przedstawi zakres możliwego do uzyskania wsparcia. Wszystkie informacje przekazywane podczas rozmowy mają charakter poufny i służą wyłącznie możliwości wdrożenia systemu wsparcia dla konkretnej osoby, a co za tym idzie - nie są przetwarzane ani przekazywane w żadnym innym celu.
- lub dosłanie zaświadczenie od specjalisty, z którym osoba starająca się o uruchomienie nakładki pozostaje w profesjonalnym kontakcie.
- Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia osoba zainteresowana otrzymaniem wsparcia podpisuje wniosek o zastosowanie nakładki wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
Ze względów technicznych proponowane rozwiązanie nie obejmuje niestety pozostałych systemów, w tym systemu USOS, niebędącego własnością Uniwersytetu Łódzkiego. Trwają prace, by ograniczyć sytuacje, w których konieczne będzie posługiwanie się danymi metrykalnymi, zmierzające do ułatwienia codziennego funkcjonowania na uczelni.
JAK URUCHOMIĆ WSPARCIE W KONTAKTACH Z OSOBAMI PROWADZĄCYMI ZAJĘCIA I ADMINISTRACJĄ UCZELNI?
Na chwilę obecną, po uruchomieniu nakładek, dane metrykalne osoby wnioskującej o zastosowanie rozwiązania zostaną zastąpione danymi preferowanymi jedynie w ramach narzędzi Microsoft 365. Nie ulegną jednak zmianie w ramach systemu USOS, co oznacza, że prowadzący zajęcia nadal będą widzieć w systemie tylko dane metrykalne. Z tego względu konieczne jest poinformowanie prowadzących zajęcia o zmianie danych, wraz z prośbą, by podczas zajęć, konsultacji, egzaminów i zaliczeń używali w kontakcie bezpośrednim preferowanego imienia i zaimków. Preferowane personalia można również stosować przy podpisywaniu prac zaliczeniowych i egzaminów pisemnych (lub dodać, obok personaliów, np. numer legitymacji albo numer studencki USOS).
Osoby korzystające z nakładek mogą samodzielnie kontaktować się z prowadzącymi zajęcia lub skorzystać z pośrednictwa. Wystarczy zgłosić taką potrzebę podczas rozmowy z pracownikiem ACW, a informacja o zmianie zostanie przesłana przed rozpoczęciem każdego semestru do prowadzących zajęcia.
JAK SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO?
Osoby transpłciowe i niebinarne, które potrzebują wsparcia psychologicznego w procesie uruchamiania nakładek, mogą zgłosić się do Akademickiego Centrum Wsparcia UŁ i skorzystać z konsultacji. Do dyspozycji będą odpowiednio przeszkoleni psychologowie z Instytutu Psychologii UŁ znający specyfikę potrzeb osób studiujących. Chęć spotkania można zgłosić mailowo, korzystając z tego samego adresu, który jest używany do uruchomienia nakładki (nakladka@uni.lodz.pl). Wiadomość musi być wysłana z konta pocztowego w domenie uniwersyteckiej @edu.uni.lodz.pl.