Finanse międzynarodowe od podstaw
W najnowszym odcinku podcastu "Nauka inspiruje" dr Ewa Feder-Sempach wprowadza nas w fascynujący świat finansów międzynarodowych. W rozmowie poruszono temat aktywów bezpiecznych, takich jak złoto czy dolar amerykański, oraz ich znaczenia w czasach kryzysu.
Dlaczego jedne kraje są bogatsze od innych?
Jak zauważa dr Feder-Sempach, kluczowym czynnikiem nie są zasoby naturalne, czy położenie geograficzne, ale jakość i stabilność instytucji finansowych. Przykład krajów takich jak Singapur, Szwajcaria czy Dania pokazuje, że stabilne ramy prawne i rozwinięty rynek finansowy mogą zapewnić przewagę konkurencyjną na globalnej scenie.
Jakich aktywów bezpiecznych szukają państwa a jakich powinni szukać prywatni inwestorzy?
W czasach napięć geopolitycznych i niepewności, takich jak obecny konflikt w Ukrainie, rośnie zainteresowanie inwestycjami o niskim ryzyku. Dolar amerykański i złoto to nie jedyne przykłady aktywów, które przyciągają kapitał ze względu na ich stabilność i płynność.
Rozmowa dotyka także bardziej nietypowych form inwestowania, takich jak sztuka czy wino, które bywają elementami strategii państwowych funduszy majątkowych. A w jakie instrumenty finansowe powinien inwestować przeciętny obywatel aby nie obawiać się utraty swoich pieniędzy? Odpowieź znajdziesz w podcaście.
Najnowsza literatura naukowa na temat finansów międzynarodowych wprost z UŁ
Powyższy podcast został nagrany, aby przybliżyć pracę i osiągnięcia zespołu badającego aktywa bezpieczne w Katedrze Ekonomii Międzynarodowej, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, który tworzą:
Naukowczynie są autorkami pionierskich książek opisujących pojęcie "safe assets", czyli aktywów bezpiecznych w finansach międzynarodowych. Na tent temat wydały dwie obszerne publikacje:
- Safe Assets in the Global Economy. Supply, Demand and Financial Stability, wyd. Routledge. O książce pisaliśmy szerzej: Bezpieczne inwestycje na niepewny czas – pionierska analiza
- Safe assets w międzynarodowym systemie finansowym, Wydawnictwo UŁ. Pozycja możliwa do bezpłatnego pobrania.
Posłuchaj i poszerz swoją wiedzę
Z podcastu dowiesz się, jak międzynarodowe przepływy kapitału wpływają na konkurencyjność krajów i dlaczego w czasach kryzysu warto inwestować w aktywa bezpieczne. Jaka jest sytuacja Polski na tle najlepiej rozwiniętych gospodarek świata? W rozmowie znajdziemy również odpowiedź na pytanie, czy tak rozchwytywane w ostatnich latach przez Polaków, jako lokata kapitału, nieruchomości, zaliczają się do aktywów bezpiecznych, czy nie? Posłuchaj: Bezpieczne inwestycje w świecie finansów międzynarodowych.
Nie zapomnij zasubskrybować kanał Nauka Inspiruje!
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.