Inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej UŁ

Pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tomasza Jurczaka, z udziałem m.in. rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr. hab. Rafała Matery, 11.02 br. odbyło się pierwsze w kadencji 2025-2028 posiedzenie Rady ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej UŁ.

Rada ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej UŁCzłonkinie i członkowie Rady ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej UŁ z rektorem UŁ.

Rada powołana została zarządzeniem nr 78 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 16.01.2025 roku. Pełni w Uniwersytecie Łódzkim rolę opiniotwórczą i doradczą. Celem Rady jest wypracowanie dobrych praktyk, będących odpowiedzią na współczesne wyzwania związane z ochroną środowiska i klimatu. Działania rady mają ścisły związek z wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju na naszej uczelni.  

W skład Rady ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej wchodzą: przedstawiciele wydziałów UŁ, eksperci ds. środowiska i klimatu, przedstawiciele jednostek organizacyjnych UŁ i przedstawiciele Uczelnianych Rad Samorządu Studentów i Doktorantów. 

Na pierwszym w kadencji posiedzeniu rady zebranych powitał jej przewodniczący prof. Tomasz Jurczak (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska). W krótkiej prezentacji przedstawił historię działań rady od listopada 2019 roku, kiedy to list od społeczności akademickiej UŁ z wnioskiem o powołanie na naszej uczelni Zespołu Doradczego ds. Polityki Klimatycznej trafił do ówczesnego rektora UŁ prof. Antoniego Różalskiego

Przypomniał też najważniejsze rekomendacje zespołu dla UŁ, związane z ochroną klimatu (inwentaryzacja terenów zielonych uczelni, retencja wody deszczowej, ogrody fasadowe i „ule na BULe”) oraz znaczący wkład aktywistów – członków zespołu w raportowanie po raz pierwszy działalności uczelni na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju Times Higher Education Impact Ranking w 2022 roku. Prof. Jurczak podziękował wszystkim zaangażowanych w dotychczasowe prace zespołu, który teraz, zarządzeniem rektora, stał się Radą ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej UŁ. 

Obecny na posiedzeniu rektor UŁ prof. Rafał Matera podkreślił, że rolą rady jest m.in. uświadamianie zagrożenia, jakie niosą zmiany klimatyczne związane z globalnym ociepleniem, ale i kreowanie oraz rekomendacja kolegium rektorskiemu rozwiązań, czasem niewielkich – dotyczących nawet jednego drzewa, które w jakikolwiek sposób przyczyniają się do odwrócenia tych groźnych dla nas i przyszłych pokoleń trendów.  

Rada ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej służy także temu, by Uniwersytet Łódzki jako uczelnia wchodził na wyższy poziom w zakresie realizacji założeń zrównoważonego rozwoju, rozumienia zadań jakie stawiają przed nami wyzwania współczesności. Dlatego dziękuję, że tu jesteście 

–  mówił prof. Rafał Matera do członków rady. 

W dalszej części pierwszego posiedzenia członkowie Rady ds. Polityki Klimatyczno-Środowiskowej zapoznali się z zasadami prawnymi regulującymi jej funkcjonowanie. Dorota Kudlicka z Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zaprezentowała im założenia i wyniki Times Higher Education Impact Rankings, a zakres prac rady w kadencji 2025-2028 omówili prof. dr hab. Tomasz Jurczak, dr Agnieszka Rzeńca i dr hab. Dominik Drzazga

Materiał i redakcja: Biuro Prasowe UŁ 
Zdjęcie: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji Marki UŁ