Program Tandem Łódź | Zaproszenie do składania wniosków na 2025 rok

Pobyt studentów/studentek z Ratyzbony w Łodzi: 23-30 marca 2025 r.
Pobyt studentów/studentek z Łodzi w Ratyzbonie: 22-29 czerwca 2025 r.

Tandem most ze wschodu na zachód

Logotyp programu

Jesteś zainteresowany/a obcą kulturą?
Chcesz poznać ją razem z miejscowymi?
I to w zaledwie tydzień?

Spędź z nami tydzień w Ratyzbonie w Bawarii nad pięknym modrym Dunajem!

  • Koszty podróży i zakwaterowania pokrywa Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet w Ratyzbonie
  • Rejestracja do 15 stycznia 2025 r.
  • 5 ECTS


OPIS PROGRAMU

Jak działa Tandem? Zawsze odbywa się pomiędzy studentami z dwóch uniwersytetów w różnych krajach. Mogą w nim uczestniczyć studenci/studentki ze wszystkich kierunków. W tej edycji oferta skierowana jest do studiujących na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologii oraz Wydziale Filologicznym Uniwersytet Łódzkiego. Każdy Tandem składa się z dwóch części: tygodniowej wizyty w mieście partnera/partnerki i rewizyty.

W ramach Tandemu studenci/studentki mają za zadanie prowadzić badania ze swoimi partnerami/partnerkami tandemowymi na tematy związane z krajem (miastem, regionem), które wcześniej uzgodnili. Podczas badań w czasie tygodniowego pobytu za granicą, partnerzy tandemu intensywnie spędzają razem czas podróżując, zbierając materiały i wspólnie je oceniając. Ważne jest w tym zawiązywanie międzynarodowych kontaktów.

Tematy są tak różnorodne, jak nasze miasta i kraje oraz zainteresowania uczestników/uczestniczek: od życia religijnego, ekologii i kultury korporacyjnej po pytania dotyczące systemu opieki zdrowotnej i edukacji, stylu życia i form życia kulturalnego. Dlatego na przykład wizyty w przedszkolach, szkołach, domach spokojnej starości i biurach gospodarki wodnej są tak samo częścią programu, jak dyskusje z duchownymi, menadżerami lub artystami, pracownikami instytucji kulturalnych czy akademikami.

Decydującym czynnikiem w każdym przypadku jest perspektywa międzynarodowa jako punkt postrzegania. Studenci/studentki są w stałym, bezpośrednim kontakcie z partnerem tandemowym, społeczeństwem i kulturą codzienną odwiedzanego kraju. To głębokie zanurzenie w innym społeczeństwie nie jest możliwe z taką samą intensywnością podczas kursów językowych lub pobytów turystycznych. Wszyscy dotychczasowi uczestnicy/uczestniczki Tandemu entuzjastycznie podkreślają znaczenie ożywionych kontaktów osobistych w przedsięwzięciu. Nawet jeśli czasami zdarzają się nieporozumienia, są one postrzegane jako niezbędne doświadczenie i poszerzenie horyzontów. W programie Tandem interkulturowość jest doświadczana i przeżywana, a międzynarodowe projekty graniczne realizowane są poprzez praktykę.


ZGŁOSZENIE

Rejestracja do programu Tandem jest już otwarta.

Prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego online dla programu Tandem najpóźniej do 15 stycznia 2025 r.

Masz jeszcze jakieś pytania? Zapoznaj się z FAQ poniżej lub po prostu zapytaj nas.
Po upływie terminu nadsyłania zgłoszeń przeanalizujemy je i skontaktujemy się z aplikującymi.


FAQ

Jak zgłosić się do programu Tandem?
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy online! Skontaktujemy się z Państwem po upływie terminu składania wniosków.

Należy pamiętać, że rejestracja jest możliwa tylko podczas naszych aktualnych naborów. Jeśli spóźniłeś się na aktualny nabór, wyślij nam e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnym naborze.

Jak mogę znaleźć odpowiedni temat moich badań?
Temat badania powinien być wybrany w taki sposób, aby można go było przeanalizować empirycznie podczas tygodnia tandemowego, tj. za pomocą wywiadów, ankiet itp.

Celem jest nawiązanie kontaktu z lokalnymi mieszkańcami i rozmowa z ekspertami na dany temat, profesorami, kierowcami tramwajów, agentami nieruchomości, artystami, sędziami, studentami czy przechodniami na ulicy - wszystko zależy od tematu. Pytania, na które można już odpowiedzieć z Łodzi za pomocą stron internetowych, nie mają zatem sensu.

Czy temat musi być związany z moim kierunkiem studiów?
Nie. Pod tym względem masz pełną swobodę. Możesz skupić się na swoim kierunku studiów, hobby i zainteresowaniach lub na tematach, które znasz z gazety itp.

Jak działa finansowanie?
Uczelnie partnerskie pokrywają koszty zakwaterowania i większość kosztów podróży.

Co z zakwaterowaniem?
Cała grupa zazwyczaj przebywa razem we wspólnym zakwaterowaniu, takim jak hostel, hotel uniwersytecki lub akademik. Oznacza to, że nie mieszkasz ze swoim partnerem tandemowym i nie musisz nikogo zakwaterowywać w swoim domu podczas wizyty powrotnej.

Czy muszę spełniać jakieś wymagania, aby złożyć wniosek?
Jedynym wymogiem jest studiowanie na Uniwersytecie w Ratyzbonie i wystarczająca znajomość języka niemieckiego i angielskiego. Nie musisz mówić w języku niemieckim.

Twój partner tandemowy z Uniwersytetu w Ratyzbonie będzie wspierał Cię w Twoich badaniach.

Znajomość języka niemieckiego zamiast angielskiego jest oczywiście również mile widziana; najważniejsze jest, abyś mógł komunikować się ze swoim partnerem tandemowym.

Czy mogę aplikować również jako student zagraniczny?
Oczywiście, że możesz! Warunkiem wstępnym są umiejętności językowe wymienione powyżej.

Co pozostaje po Tandemie?
Po pobycie za granicą napiszesz 3-5-stronicowe sprawozdanie ze swoich badań. Twój partner tandemowy również zapisze wyniki swoich badań w raporcie po pobycie w Ratyzbonie.

EUROPAEUM Uniwersytetu w Ratyzbonie publikuje część sprawozdań z programu Tandem. Można je znaleźć w zakładce Publikacje.

Czy mogę otrzymać punkty ECTS za udział w programie Tandem?
W niektórych programach studiów udział w programie Tandem może być zaliczony jako staż lub pobyt za granicą. W razie pytań prosimy o kontakt osobisty lub mailowy.

Czy mogę ubiegać się o udział w programie Tandem po raz drugi?
Tak, oczywiście. Należy jednak pamiętać, że chcemy dać każdemu szansę wzięcia udziału w programie, więc możliwe, że w kolejnych naborach nie będziesz miał/miała pierwszeństwa.

Kiedy odbędzie się kolejny nabór wniosków?
Zaproszenia do składania wniosków będą publikowane co roku w semestrze zimowym. Jeśli przegapiłeś aktualną datę naboru, wyślij nam e-mail, a my poinformujemy Cię o tym.

Z kim się kontaktować w razie pytań?
Kontakt dla zainteresowanych studentów/studentek z Wydziału Filologicznego:

Kontakt dla zainteresowanych studentów/studentek z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologii:

Kontakt dla zainteresowanych studentów/studentek z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego: