Forum Kultury Studenckiej to projekt, którego celem jest rozwój i badanie kultury studenckiej w Polsce. W jego drugiej edycji udział wzięli przedstawiciele najważniejszych instytucji i jednostek kultury, a także liderzy branży kreatywnej i reprezentanci Narodowego Centrum Kultury.
Naszą uczelnię w Lublinie reprezentowali:
- Zuzanna Kolbus – studentka filologii włoskiej,
- Patrycja Florczak – studentka filologii polskiej i ambasadorka Biblioteki UŁ,
- Piotr Rembowski – student stosunków międzynarodowych,
a także pracowniczki Centrum Komunikacji i PR UŁ, zaangażowane w tworzenie Strefy Kultury UniLodz:
W każdym z nas tkwi pasja!
Studentki i studenci z całej Polski oraz pracownicy uczelni wyższych dzielili się swoimi doświadczeniami i omawiali wyzwania, które stoją przed kulturą studencką. Zastanawiali się też nad jej nową definicją. Zorganizowana została między innymi sesja posterowa, w ramach której Piotr Rembowski zaprezentował interdyscyplinarny projekt „Wielokulturowość i problemy mniejszości – poznawanie innego / innej”, który zrealizował wspólnie z Kołem Naukowym Amerykanistyki i Mediów działającym na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.
Forum w Lublinie pokazało mi jak wiele jest w Polsce studentek i studentów zaangażowanych w tworzenie i animowanie kultury studenckiej. Mogłem posłuchać o doświadczeniach i refleksjach zarówno ze strony grona eksperckiego, jak i z perspektywy studentów dopiero rozpoczynających tę drogę. Najbardziej utkwiło mi w pamięci jedno zdanie: „W każdym z nas tkwi pasja! Trzeba dać dobre warunki, aby to rozwinąć”!
– komentuje Piotr Rembowski.
Siłą napędową tego 3-dniowego spotkania była energia młodych ludzi, ich zaangażowanie i pasja. Właśnie ten aspekt wywarł szczególne wrażenie na Patrycji Florczak:
To wydarzenie skupiło w jednym miejscu i czasie ludzi, którym „chce się chcieć” – uważam, że to wspaniałe. Najbardziej zainspirowało mnie zaangażowanie studentów, którzy żyli całym wydarzeniem. To napełniło mnie motywacją do działania i pokazało, że można walczyć o kulturę studencką. Bardzo podobały mi się też warsztaty. Wiedzę, którą tam zdobyłam postaram się wykorzystać przy tworzeniu własnych inicjatyw.
Podobnego zdania jest Zuzanna Kolbus:
Czuję niezwykłą wdzięczność za możliwość uczestnictwa w Forum Kultury Studenckiej, przede wszystkim dlatego, że przez te trzy dni otaczały mnie osoby, które mają podobne cele i których działaniom przyświecają takie same wartości – to było niezwykle motywujące doświadczenie. Bardzo podziwiam całą społeczność Chatki Żaka UMCS. To dziesiątki lat tradycji, tysiące eventów i zapewne jeszcze więcej zaangażowanych młodych osób, które tworzą kulturę studencką z miłością i pasją.
Dyskusje, plany na przyszłość i.. ważne deklaracje
Panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje pokazały dużą potrzebę transferu wiedzy i umiejętności międzypokoleniowej i międzysektorowej. Szczególną chwilą podczas Forum było wystąpienie Ministra Nauki Dariusza Wieczorka, który ogłosił, że kultura studencka otrzyma dedykowane środki z budżetu państwa.
W programie Forum znalazł się między innymi panel ekspercki „Potencjał Kultury Studenckiej – rozwiązania systemowe, finansowanie i kadry eksperckie”. W dyskusji udział wzięli wybitni specjaliści i praktycy: prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, prof. Jan Pomorski, prof. Iwona Hofman, Paweł Zdybel, Katarzyna Jankowska oraz Izabela Pastuszko. Panel był okazją do pogłębionej refleksji nad kondycją kultury studenckiej i sposobami wspierania jej rozwoju.
Drugiego dnia odbyła się też dyskusja „Od pasji do dobrostanu: jak twórcze uczestnictwo zmienia życia” z udziałem takich osób jak: Ewa Zbroja (Narodowe Centrum Kultury), Rafał Koziński (Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie), Michał Biełuszko (Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury Alternator Uniwersytetu Gdańskiego), Aleksandra Misiak (Przewodnicząca Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS), Adrianna Sawczak (Chatka Żaka), Przemysław Mrowiński (przedstawiciel młodego teatru w Lublinie), Jakub Szwed (Fundacja Sztukmistrze). Paneliści duskutowali na temat wyzwania, jakim jest utrzymanie równowagi psychicznej i zdrowotnej w sytuacji przenikania się różnych sfer życia animatora kultury.
Nauka i kultura idą w parze!
Na Uniwersytecie Łódzkim kultura zajmuje szczególne miejsce. Tworzą tu nieprzerwanie od wielu lat legendarne już zespoły artystyczne, które odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej:
- Akademicki Zespół Pieśni i Tańca UŁ „Kujon”, który działa od 1987 roku,
- Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego, powstały w 2009 roku,
- Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki”, założony w 1969 roku.
Wystawy, koncerty, spotkania, festiwale – współtworzymy i organizujemy przez cały rok liczne wydarzenia kulturalne. Wszystkie aktualności można znaleźć na stronie Strefa Kultury UniLodz. Pragnąc wspierać uczestnictwo w kulturze, stworzyliśmy portal Kultura UniLodz. Dzięki niemu studiujący i pracujący w UŁ mogą uzyskać specjalne zniżki i wejściówki na wydarzenia organizowane przez naszych kulturalnych partnerów. Zachęcamy do korzystania!
W najbliższym czasie zapraszamy na następujące wystawy i spotkania:
- Jarniewicz i Świerkocki pytają Jacka Dukaja. Fantastyka i futurologia (5 grudnia br., godz. 18.00),
- „Przestrzeń dośrodkowa” – interwencja artystyczna zwiększająca świadomość na temat kryzysu samobójczego (wernisaż: 7 grudnia br., godz. 18.00),
- Wystawa „Deadline” Tomasza Ferenca (czynna do 14 grudnia br.),
- Koncert Świąteczny Akademickiego Chóru UŁ pod dyrekcją Aleksandry Ryłko i Andrzeja Ryłko (17 grudnia br., godz. 18.30),
- „Pole siłowe” – interaktywna, plenerowa instalacja artystyczna (czynna do 17 stycznia 2025),
- Wystawa z okazji 10 lat Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego (czynna do 15 lutego 2025).
Materiał: Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Michał Puła (Chatka Żaka), CKiPR UŁ
Redakcja: Agata Dawidowicz, Centrum Komunikacji i PR UŁ