Pomimo kierowania się wartościami zakładającymi szacunek dla innych i współpracę ponad własnymi barierami, w tak dużej społeczności, mogą zdarzyć się zachowania niepożądane.
Pamiętajmy: Uniwersytet to nie tylko uczelnia, UniLodz to przede wszystkim społeczność. Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Jesteśmy dla Ciebie! W UŁ nie ma zgody na jakiekolwiek formy przemocy wobec osób tworzących naszą społeczność. Sprzeciwiamy się dyskryminacji, mobbingowi, oraz wszelkim zachowaniom przemocowym.
Same słowa nie wystarczą
Wierzymy w to, że edukacja naszej społeczności może zaradzić występowaniu zachowań niepożądanych. Niestety, w niektórych przypadkach tego rodzaju środki nie są wystarczające.
Dlatego w kryzysowych sytuacjach UniLodz oferuje instytucjonalną formę wsparcia dla osób doświadczających zachowań o znamionach dyskryminacji, w tym molestowania, mobbingu i innych zachowań przemocowych, nieakceptowanych w społeczności akademickiej. w styczniu przyjęliśmy w UŁ nową procedurę antydysryminacyjną i antymobbingową.
Dokument określa zasady, na których opierają się działania prewencyjne i interwencyjne, służące niwelowaniu skutków:
- stwierdzonych przypadków przemocy w środowisku pracy i studiów,
- dyskryminacji,
- mobbingu,
- innych zachowań niepożądanych
a także konsekwencje prawne wobec osób naruszających przepisy. Procedura wskazuje również, w jaki sposób uzyskać pomoc w UŁ w przypadku doświadczenia dyskryminacji, mobbingu oraz innego zachowania niepożądanego.
Czym jest mobbing, co to dyskryminacja i jak rozpoznać molestowanie? Informacje o tym, jak rozpoznać niepożądane zachowania i jak im zapobiegać znajdują się na naszej stronie w zakładce WSPARCIE W UNILODZ
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli jesteś osobą doświadczającą zachowań o znamionach dyskryminacji, w tym molestowania, mobbingu i innych zachowań przemocowych lub jesteś ich świadkiem pamiętaj: nikt z naszej społeczności nie jest sam!
Wsparcie zapewni Ci:
Koordynatorka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym, która działa w ramach struktur Centrum Wsparcia i Dostępności UŁ.
Głównym jej zadaniem jest realizowanie polityki przeciwdziałania i zapobiegania zjawiskom niepożądanym w Uniwersytecie. Oznacza to, że:
- przyjmuje od społeczności akademickiej zgłoszenia zachowań, mogących nosić znamiona dyskryminacji, mobbingu lub innych zachowań niepożądanych, w tym molestowania seksualnego,
- ocenia je i przeprowadza wstępną rozmowę z osobą zgłaszającą,
- udziela wsparcia,
- koordynuje kolejne kroki postępowania - kieruje do mediacji, na komisję lub umarza sprawę
Do działań koordynatorki należy również:
- edukacja oraz budowanie świadomości równego traktowania w miejscu pracy;
- prowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnych z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi.
Koordynatorka współpracuje z władzami uczelni, rzecznikami/rzeczniczkami praw akademickich, związkami zawodowymi i Uczelnianą Radą Samorządu Studentów UŁ.
Czym jest mobbing, co to dyskryminacja i jak rozpoznać molestowanie? Informacje o tym, jak rozpoznać niepożądane zachowania i jak im zapobiegać znajdują się na naszej stronie w zakładce WSPARCIE W UNILODZ
Masz problem i nie wiesz, do kogo się zgłosić? Sprawdź naszą stronę: https://www.uni.lodz.pl/razem/do-kogo-sie-zglosic
Centrum Wsparcia i Dostępności
Wraz z rozpoczęciem nowego roku znacznym zmianom uległo także Centrum Wsparcia i Dostępności (dawniej Akademickie Centrum Wsparcia). Podstawą działalności CWiD jest tworzenie w Uniwersytecie Łódzkim przestrzeni równych szans w studiowaniu dla osób ze szczególnymi potrzebami. CWiD wspiera osoby kandydujące na studia, studiujące i zatrudnione w UŁ.
Centrum Wsparcia i Dostępności udziela wsparcia w zakresie:
- wyrównywania szans edukacyjnych,
- rozwiązywania trudności edukacyjnych, wynikających z przyczyn zdrowotnych i/lub adaptacyjnych,
- higieny zdrowia psychicznego,
- rozwoju osobistego,
- profilaktyki i terapii uzależnień,
- adaptacji procesu kształcenia do indywidualnych potrzeb i możliwości,
- zapobiegania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym,
- profilaktyki zachowań samobójczych, wsparcia kryzysowego,
- wspierania kadry dydaktycznej w obszarze pracy ze studentami i studentkami ze szczególnymi potrzebami
Oprócz Koorydnatorki antydyskryminacyjnej w Centrum Wsparcia swoje dyżury prowadzi też Rzecznik Praw Akademickich i Pełnomocnik Rektora ds. Osób ze Szczególnymi Potrzebami.
Wszystkie informacje znajdziesz na naszej stronie: WSPARCIE W UNILODZ
Pamiętajmy: Uniwersytet to nie tylko uczelnia, UniLodz to przede wszystkim społeczność. Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Jesteśmy dla Ciebie! W UŁ nie ma zgody na jakiekolwiek formy przemocy wobec osób tworzących naszą społeczność. Sprzeciwiamy się dyskryminacji, mobbingowi, oraz wszelkim zachowaniom przemocowym.
- Czym jest mobbing, co to dyskryminacja i jak rozpoznać molestowanie? Informacje o tym, jak rozpoznać niepożądane zachowania i jak im zapobiegać znajdują się na naszej stronie w zakładce WSPARCIE W UNILODZ
- Masz problem i nie wiesz do kogo się zgłosić? Sprawdź naszą stronę: https://www.uni.lodz.pl/razem/do-kogo-sie-zglosic
- Co może dla Ciebie zrobić Centrum Wsparcia i Dostępności? Sprawdź na naszej stronie: https://www.uni.lodz.pl/wsparcie-w-acw
- Nowa procedura antydyskryminacyjna wprowadzona zarządzeniem nr 88 Rektora UŁ z dnia 23.01.2025 r. (dostępnym w Bazie Aktów Własnych UŁ).
Pomoc w kryzysie psychicznym i emocjonalnym
Jeżeli przeżywasz silny kryzys psychiczny, masz myśli samobójcze, myślisz o podjęciu próby samobójczej ZADZWOŃ I POROZMAWIAJ. TO POMAGA! #OSIĘDBAMY!
- Wsparcie emocjonalne i psychologiczne – Centrum Wsparcia i Dostępności UŁ, tel. 42 665 51 65 (poniedziałek – piątek 8:00 – 15:30)
-
Pomoc w kryzysie samobójczym – Marta Nowacka, Centrum Wsparcia i Dostępności UŁ, tel. 690 694 351 (poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00)
-
Pomoc psychologiczna w każdej sprawie – Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łodzi, tel. 42 630 11 02 (poniedziałek – piątek 9:00 – 20:00)
-
Pomoc psychologiczna – telefon zaufania Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łodzi, tel. 19 288 (poniedziałek – piątek 9:00 – 20:00
sobota-niedziela i święta całodobowo) -
Telefon Zaufania dla Dorosłych – Polskie Towarzystwo Psychologiczne, tel. 116 123 (całodobowo)
-
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – centrumwsparcia.pl, tel. 800 702 222 (całodobowo)
-
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka, tel. 22 484 88 01 (poniedziałki i wtorki 15:00 - 20:00)
Nie chcesz dzwonić? Napisz! - Stop depresji: porady@stopdepresji.pl
Życie warte jest rozmowy: zwjr.pl, 16 S0S: 116sos.pl,
Forum Przeciw Depresji: forumprzeciwdepresji.pl