Uniwersytet Łódzki w Times Higher Education Impact Ranking (THEIR)

Uniwersytet Łódzki po raz pierwszy przystąpił do Times Higher Education Impact Ranking i raportował działalność uczelni na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju w 2022 roku. Jak wypadła nasza uczelnia?

Grafika z treścią Debiut Uniwersytetu Łódzkiego w Times Higher Education Impact Ranking

Times Higher Education Impact Ranking to inicjatywa brytyjskiego czasopisma Times Higher Education, oceniająca uczelnie wyższe na całym świecie pod względem ich wpływu społecznego, ekonomicznego i środowiskowego. Stanowi uzupełnienie rankingu najlepszych uczelni wyższych na świecie (THE World University Ranking), opierając się głównie na Celach Zrównoważonego Rozwoju, ustalonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Agendzie 2030. W rankingu oceniany jest więc wkład uczelni wyższych w osiąganie tych celów.

UŁ w THEIR 2024

Na podstawie liczby publikacji, realizowanych projektów, badań i wielu innych prowadzonych aktywności, Uniwersytet Łódzki zaraportowano w następujących Celach Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Develepoment Goals – SDG): 

  • Czysta woda i warunki sanitarne (SDG 6), 
  • Zrównoważone miasta i społeczności (SDG 11), 
  • Życie na lądzie (SDG 15), 
  • Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (SDG 16), oraz 
  • Partnerstwo na rzecz celów (SDG 17).

 
Spośród 1,963 uczelni uczestniczących w rankingu Times Higher Education w 2024 roku, Uniwersytet Łódzki znalazł się w przedziale 801-1000, zajmując jednocześnie 11. miejsce wśród 25 polskich uczelni. Uniwersytet Łódzki wyróżnił się szczególnie w implementacji SDG 15, gdzie zajął pierwsze miejsce w Polsce i uplasował się w przedziale 201-300 w skali globalnej. W kontekście SDG 6, UŁ zdobył drugą pozycję w Polsce, stając za Politechniką Gdańską (również w przedziale 201-300 na świecie). Natomiast w SDG 11 zajął piąte miejsce w Polsce, co odpowiada przedziałowi 301-400 na świecie.

dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, która była osobą nadzorującą zespół pracujący nad złożeniem wniosku, tak podsumowuje debiut Uniwersytetu Łódzkiego w tym ważnym rankingu:

Cieszę się z naszego debiutu w Times Higher Education Impact Ranking (THEIR), rankingu „innego, niż inne”, stawiającego bowiem na zaangażowanie społeczne uczelni. Startowaliśmy po raz pierwszy, co wymagało zaangażowania wielu osób oraz zmierzenia się ze skomplikowaną metodologią oceny. Wpływ społeczny jest dla Uniwersytetu Łódzkiego bardzo ważny. Funkcjonujemy w społeczeństwie i dla społeczeństwa. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, będące podstawą tworzenia rankingu, są bardzo zbieżne z wartościami naszej uczelni i pomagają nam wyznaczać przyszłe kierunki rozwoju. Osiągnięta w rankingu pozycja jest dla nas powodem do satysfakcji, wierzymy jednak, że mamy potencjał, aby w kolejnych latach osiągać jeszcze wyższe miejsce. Pamiętamy jednakże zawsze, że najważniejsze jest realne zaangażowanie uczelni, a nie walka o awans w rankingu.

Sprawdź pełne wyniki Times Higher Education Impact Ranking.

Metodologia rankingu

Metodologia Impact Ranking stworzona przez Times Higher Education analizuje działania uczelni wyższych pod kątem ich wpływu na społeczeństwo i środowisko. Wynik końcowy składa się z oceny realizacji Partnerstwa na rzecz celów (17. Cel Zrównoważonego Rozwoju) oraz trzech najlepszych wyników spośród pozostałych szesnastu celów SDG. Oznacza to, że uniwersytety są oceniane na podstawie różnych zestawów celów zrównoważonego rozwoju, w zależności od ich specjalizacji. Wskaźniki przypisane do poszczególnych celów są ważone według ich znaczenia dla wszystkich lub wybranych celów zrównoważonego rozwoju.
W rankingu dominują te uczelnie, które wykazują się innowacyjnymi programami badawczymi, edukacyjnymi i społecznymi, a także silną współpracą z lokalnymi i międzynarodowymi społecznościami oraz sektorem publicznym i prywatnym.
 

Materiał źródłowy: dr Ewelina Wełnowska-Zgid (International Hub), dr Katarzyna Liberska-Kinderman (Centrum Komunikacji i PR)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.