W 2025 roku Uniwersytet Łódzki świętuje 80-lecie istnienia. Ten okrągły jubileusz jest doskonałą okazją, by szerzyć wartościową wiedzę naukową i budować dialog ze społeczeństwem. W czasach postprawdy i dezinformacji Uniwersytet pozostaje miejscem, w którym prowadzi się rzetelne badania i dąży do obiektywnej prawdy. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nasza uczelnia działa w społeczeństwie i dla niego. Dlatego za kluczowe uznajemy społeczny wpływ nauki na otoczenie – w tym instytucje, biznes, media oraz całą wspólnotę.
Czym jest popularyzacja nauki?
To rzetelne przekazywanie społeczeństwu wiedzy naukowej w prosty i zrozumiały sposób po to, by wzbudzić zainteresowanie procesami rządzącymi światem i pomóc się w nim odnaleźć. Na pierwszy rzut oka wszystko brzmi prosto, ale czy rzeczywiście takie jest?
Szczegółowy program i formularz rejestracji znajdują się na stronie Stowarzyszenia. Udział w konferencji jest płatny.
Konferencja będzie nie tylko platformą do wymiany doświadczeń i wiedzy, ale także doskonałą okazja do budowania relacji i współpracy przedstawicieli świata akademickiego oraz praktyków z zakresu public relations, promocji i komunikacji.
Wydarzenie kierujemy zarówno do pracowników naukowych, jak i administracyjnych zainteresowanych m.in. tym:
- jak popularyzować, żeby przekaz był jasny i zrozumiały, a zarazem niosący potrzebną dawkę nauki?
- jak identyfikować poszczególne grupy docelowe oraz dostosować do nich odpowiednie kanały przekazywania informacji?
- w jaki sposób organizować w uczelniach pracę popularyzatorów nauki?
- czy z pomocą popularyzatorom mogą przyjść narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji (AI)?
- w jaki sposób łączyć naukę i sztukę na przykładzie działań z zakresu „art & science”?
Poznamy możliwości polskiego modelu językowego PLLuM ze szczególnym uwzględnieniem generowania i analizy treści w obszarze komunikacji medialnej, zastanowimy się jak wejść na kolejny poziom współpracy pomiędzy uczelniami a centrami nauki, zwiedzimy wystawy i ekspozycje w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, dowiemy się czym jest trzecie kryterium w ewaluacji uczelni.
Opiekę nad programem wydarzenia sprawuje prof. Krzysztof Pabis, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. popularyzacji nauki i kształcenia, który kieruje do nas następujące słowa:
Wejdź do „Popularyzatorium”, wstąp choćby na chwilę. Może zostaniesz tutaj na dłużej. Jeśli skorzystasz z naszego zaproszenia zostaniesz oprowadzony przez najlepszych przewodników, dla których labirynt nauki zawsze stanowi prostą ścieżkę.
Zapraszamy do udziału w konferencji!
Partnerem wydarzenia jest EC1 Łódź – Miasto Kultury